Gotländska Profiler

                                                                                 GOTLÄNDSKA IDROTTSPROFILER

Nedtecknat av medlemmar i Gotlands Idrottshistoriska Förening vid ett Tisdagsmöte den 16 september 2014. (Underlag till utsmyckning av Arenahallen i Visby). 21 ”Idrottsnördar” var närvarande vid detta tillfälle.
Det finns med all säkerhet flera, men nedan listade kom fram vid ett första möte i frågan.

Listan tar upp idrottsprofiler utan att på något sätt rangordna dem. Kom gärna med kompletterande uppgifter.

Efterhand kommer vi att lägga in mer information om nedanstående profiler. När Ni trycker på namnen med avvikande färg nedan så kommer det upp mera om respektive profil. Vi arbetar med att samla in mera uppgifter om alla.

Sune ”Kajan” ALMLÖF, Fotboll, ishockey mm
Sven-Erik ”Svenna” ANDERSSON, Handboll
Anders ATTNER, Polisfemkamp
Torgny BENDELIN, Ishockey
Torgny BJÖRKQVIST, Långdistanslöpare
Britt-Marie BJÖRKLUND, Varpa
Torsten BLOMéR, Orientering
Gösta BOBERG, Cykel
Hannes BRINKBORG, Volleyboll
Gunnar BÄCK, Pingis
Anders CALISSENDORFF, Fäktning
Gustaf CARLSSON, ”Grus & Sand” Handboll
Berndt von CORSWANT, Medeldistanslöpare
Reinhold DAHLGREN, Gutnisk Idrott mm
Anders DAHLIN, Friidrott mm
Gustav ”Dala” DAHLSTRÖM,Tyngdlyftning, Gutnisk Idrott
Anders DAHLIN, Boxning
Tage EKSTRÖM, Fotboll, handboll
Per-Ove ”Peo” ENSTRÖM, Fotboll, friidrott, handboll, bordtennis tyngdlyftning mm
Bo ERIKSSON, Fäktning
Gösta ”Plåtarn” ERIKSSON
Karl-Arne FONTELL Skytte
Age FRANKING, Domare
Knut GARDELL, (världsmästare för dövstumma), löpning
Alexander GERNDT, Fotboll
Bertil ”Berra” GREEN, Ishockey, fotboll mm
Lars-Erik ”Lill-Addis” GUSTAVSSON, Löpning
Linnea GUSTAFSSON, Orientering
Einar HAGBERG, Tyngslyftning
Carita HANSSON, Tyngdlyftning
K-G HEDERSTEDT, Varpa
Erik HEDIN, Gutnisk Idrott
Ilze HED, Höjdhopp
Ulle HED, 400-meterslöpare bl.a. Har representerat Sverige i Finnkampen
Erik HELLSTRÖM, Friidrott
Gustav HELLSTRÖM, Kulstötning mm
Gösta HELLSTRÖM, Tynglyftning
Gustav HELLSING, Simning
Johan HOLMBERG, Rally Svensk mästare
Lasse HOLMÖ, Bordtennis
Anna JAKOBSSON, Innebandy
Asta JACOBSSON , Varpa
Åsa JAKOBSSON, Fotboll 156 landskamper 1 mål och vald till århundrades idrottskvinna
Mats-Ola JANSSON, Handboll
Kurt JOHANSSON, Fotboll, handboll
Lennart ”Krullis” JOHANSSON, Handboll mm
Urban JOHANSSON, Europamästare i dragracing
Ove JONASSON, Europamästare och svensk mäster i bowling
Samuel ”Samma” JUPITHER, Fotboll
Ann-Ewa KARLSSON, Höjdhopp
Börje ”Bobban” KARLSSON, Bordtennis
Börje KARLSSON, Fotboll
Gösta KARLSSON, (synskadad) Gutakampen, deltagit i OS, friidrott
Henry ”Henna” KARLSSON, Fotboll
Nils KARLSSON, Orientering
Erik LARSSON, Gutnisk idrott
Johan LARSSON, Ishockey
Lars-Erik ”Lasseman” LARSSON, Fotboll mm
Leif LARSSON, Fotboll, handboll, ishockey
Rune LARSSON, Fotbollsdomare
Tord LARSSON, Simning
Bertil LAWERGREN, Badminton
Detlow LILJEBORG, Stav-Höjdhopp, Tyngdlyftning
Alf ”Affen” LINDWALL, Tennis, handboll
Håkan LOOB, Ishockey
Ingvar LUNDGREN, Längdhopp, häck
Gösta ”Dirken” LÖFGREN, Basket
Solveig LÖFGREN, Varpa
Christer LÖFQVIST, Speedway Bysarna
Fritz LÖVQVIST, Speedway, orientering mm
Thomas LÖFKVIST, Cykel
Gabriella LÖF, Ridsport
Ede MAGNUSSON, Orientering
Wille ”Bro-Wille” MALMQVIST, Orientering
Anders MATTSSON, Gutnisk idrott mm
Anitha MATTSSON, Handboll, diskus
Jesper MATTSSON, fotboll
Knut MATTSSON, Gutnisk idrott, pärk, varpa mm
Arne ”Molok” MOLIN, Fotboll, handboll
Sven MONTáN, Simning
Alf NILSSON, Storebror till Kent Nilsson
Anna NILSSON, Handikappidrott Paralympics
Gunnar NILSSON, Diskus, Olympier 1912
Kent NILSSON, Bordtennis
Seth NILSSON, Tyngdlyftning
Sven NORDBERG
Nils NORDSTRÖM, Tyngdlyftning, varpa
Gustaf NORMAN, Tyngdlyftning
Olle NORMAN, Ishockey
Uno NORMAN, Varpa
Einar NORRBY, Långdistansare
Felicia NYBERG, Undervattensrugby
Gustav NYBERG Varpa sten och metall
Alvar OLIN, Orientering mm
Margit ”Maggie”OLSSON,Orientering
Tony OLSSON, Speedway svensk mästare 1988 och proffs i många år
Anna OSCARSSON, med fina meriter i ungdomsfotbollen
Bertil PERSSON, Fotbollsdomare
Ivar PERSSON, Tyngdlyftning, brottning mm
Per-Sture ”Puta” PERSSON, Fotboll
Bröderna PETTERSSON, ”Charmis, Vicka o Kina”
Bertil ”Basse” PETERSON, Fotboll
Karl-Erik ”Simpen” PETTERSSON, Fotboll
Maj-Britt PETTERSSON, (Söderström), Löpning
Malin PETERSON, Fälttävlan med OS meriter och VM för unghästar + många landslagsuppdrag
Siv ”Rone-Siv” PETTERSSON, Bordtennis
Tore PETTERSSON, Varpa
Niclas RODHBORN, (Larsson) deltagit paralympics i tennis och även deltagit handikapplandslaget i rullstolstennis.
Susanne ROSENGREN, Basket, svensk mästare 2005 över 150 landskamper
K.G. Runander, K-pist
Einar RÅBERG, Mellanhopp, häck mm. Stor idrottspamp. Se mera.
Arne SANDIN, Stavhoppare mm
Ida SANDIN, Simning
Allan ”Santa” SANDSTRÖM, Handboll
Lotta SANDSTRÖM, (Jakobsson) elitdomare
Bruno SJÖBERG, Löpning
Einar SMITH, Friidrott mm
Mattias SUNNEBORN, Längdhopp
Harald SÖDERQVIST, Skidor
Karl-Albert ”Klabben” SÖDERSTRÖM, Löpning
Nils SUNDBERG, Boxning, pistolskytte
lnga WALLIN, Friidrott/badminton mm
Eva WEIJMAR-KOLMODIN, flerfaldig Svensk mästare i körning med häst
Vendela ZACHRISSON, Segling OS bronsmedaliör 2004 i 470 klassen, vann även Ö-spelen i segling 1999 på Gotland
Greta ÖDFJÄLL, Orientering
Viktor WENNEL, fotboll
Britta WIEDERKRANTZ, Tennis
Göte WIDING, Tyngdlyftning
Lilly WIZéN, Löpning
Rosita WULFF, Fellman, Tennis, handboll
David WULFF, Vaktmästare Gutavallen
Mats ÅKERBLOM, Motorcross, enduro
Jan-Erik ÖSTERGREN, Skidor
Majvor ÖSTERGREN, Skidor